Bitva u Guadalcanalu, někdy označovaná jako První (noc na 13. listopadu) a Druhá námořní bitva u Guadalcanalu (noc na 15. listopadu), Třetí a čtvrtá bitva u ostrova Savo, bitva v pátek 13. nebo v japonských zdrojích Třetí bitva v Šalamounově moři (japonsky 第三次ソロモン海戦, Dai-san-dži Soromon Kaisen), proběhla mezi 12. až 15. listopadem 1942 a byla rozhodujícím střetnutím v sérii námořních bitev mezi spojeneckými (především americkými) a japonskými císařskými silami během několikaměsíčního tažení na ostrov Guadalcanal v Šalomounových ostrovech za druhé světové války v Tichomoří.
Po předchozích neúspěšných japonských pokusech o dobytí Hendersonova letiště zorganizovali Japonci počátkem listopadu 1942 další transportní konvoj, který měl dopravit 7000 vojáků a jejich vybavení na Guadalcanal, aby se znovu pokusili letiště dobýt. Také několik japonských válečných lodí bylo pověřeno ostřelováním Hendersonova letiště s cílem zničit tamní americká letadla, která představovala pro konvoj hrozbu. Tomu se Američané snažili zabránit. Následující akce sestávala z kombinovaných leteckých a námořních střetnutí během tří dnů a tří nocí, většinou poblíž Guadalcanalu:
- V noci z 12. na 13. listopadu došlo ke střetnutí americké Task Group 67.4 kontradmirála Callaghana s japonským svazem viceadmirála Abeho, který měl bombardovat Hendersonovo letiště. Za cenu těžkých ztrát se Američanům podařilo bombardování zabránit.
- Během 13. listopadu probíhaly hlavně letecké útoky na japonskou bitevní loď Hiei, která zůstala vážně poškozená po nočním boji severozápadně od ostrova Savo.
- Během noci z 13. na 14. listopadu ostřelovaly letiště těžké křižníky viceadmirála Mikawy.
- 14. listopadu letouny z USS Enterprise a Guadalcanalu podnikly několik útoků na ustupující Mikawovy křižníky a na blížící se konvoj kontradmirála Tanaky.
- V noci ze 14. na 15. listopadu se viceadmirál Kondó se svým svazem pokusil o další bombardování letiště. Zabránil mu v tom kontradmirál Lee s Task Force 64.
- Během 15. listopadu Američané útočili na zbývající lodě Tanakova konvoje, které najely na břeh u Guadalcanalu.
Spojenecká letadla potopila většinu japonských transportérů a zabránila většině japonských jednotek a techniky v dosažení Guadalcanalu. Bitva tak odvrátila poslední velký pokus Japonska vytlačit spojenecké síly z Guadalcanalu a nedalekého ostrova Tulagi, což vedlo ke strategickému vítězství pro USA a jejich spojence a rozhodlo o konečném výsledku tažení na Guadalcanal v jejich prospěch. Byla to poslední velká námořní bitva v tichomořské válce na příští rok a půl, až do bitvy ve Filipínském moři… Co do ztrát na životech to byla jedna z nejhorších námořních bitev druhé světové války